новости, достопримечательности, история, карта, фотогалерея Донецкой области
Донбасс информационный - путеводитель по Донецкой области
Главная Архив новостей Наши Контакты Поиск по сайту:

Новости Донецка и области

29 декабря 2014 года

Леонид Ильченко: Наша главная задача - спасти леса Украины (видео)

специалист Управления государственной охраны лесов Леонид Ильченко 

специалист Управления государственной охраны лесов Леонид Ильченко

Ведущий специалист Управления государственной охраны лесов Леонид Ильченко дал эксклюзивное интервью телеканалу NewsOne.

Леонид Иванович, год заканчивается. Как вы говорите, вы люди не сильно публичные, но итог, наверное, можно подвести за прошедший год. Давайте начнем с хорошего. Что было хорошего у вас в агентстве, в вашей вотчине, так сказать.

Ситуація у нас стабільна. Лісова галузь як працювала до цього, і на даний час працює. Є певні плани. Ми їх до кінця року все-таки виконаємо. Основний план – що у нас ліси збережені для наших майбутніх поколінь. Це стовідсотково.

Это получается, что самая главная задача агентства - спасти леса?

Да. Охорона і захист.

Что было плохого?

Що було поганого? Це незаконні рубки, це пожежі – це дві основні проблеми. І хвороби лісу також… Ліс також, як і жива людина чи тварини, вони також хворіють. Але ми займаємося лікуванням.

Скажем так, болезнь леса простой народ не сильно волнует. Больше волнуют все-таки пожары. Как вы из этой ситуации выходите? Денег хватает, средств хватает, вас поддерживает МЧС или вы своими силами, и у вас есть свои спецподразделения?

Є свої спеціальні наші підрозділи, які займаються. А в цілому вся державна лісова охорона, особливо в літній період, вона 24 години фактично займається охороною лісу.

Леонид Иванович, в этом году, в принципе, что касается лесных пожаров, ну, большой катастрофы не было, насколько я понимаю? Но в любом случае где-то какие-то очаги были. И большой ущерб получился, нет?

В цьому році катастрофічної ситуації немає. На півдні, в центральній частині України чи на східній – питання досить, можна сказати… Все добре.

Леонид Иванович, с другой стороны, вот этот термин, который вы употребляете – охрана леса для будущих поколений – он достаточно широкий. Если его немножко сузить, в чем заключается охрана? Вы же около каждой елки, грубо говоря, милицейского человека не поставите, и ваши сотрудники около каждой елки стоять не будут. В чем сакральный смысл охраны леса?

У кожного лісника, вони зараз майстри лісу, є певна площа лісів, які вони охороняють. Наприклад, візьмемо тисячу гектарів. Він може так же само бути вісім годин, але він може бути і 16, і 24 години в лісі, якщо це потребує ситуація. Те саме, що перед цим ми говорили, - це пожежі. Фактично люди днюють і ночують в лісі. Це їхня робота. Ми ж є Державна лісова охорона. Це державний скарб. Ми його охороняємо. Але є, хоча вам сказати, що дійсно є ця проблема – це незаконні рубки. На сьогоднішній день чи взяти минулі роки – це 10-15 тисяч… Щорічно у нас від 10 до 15 тисяч кубів все-таки незаконним шляхом вирубується деревини. Ми ці цифри не приховуємо. Ми публічно показуємо, висвітлюємо в засобах масової інформації. І люди, які дійсно були спіймані під час скоєння цих лісопорушень, вони всі у нас наказуються. Штрафи, адмін-, сплата коштів – все це да.

Леонид Иванович, а вот эти "черные" лесорубы, у них поколения меняются, или там все-таки династии уже?

"Чорні" лісоруби - це термін, якого я не знаю…

Незаконная вырубка леса – то, о чем вы говорите. Я имею в виду людей, которые вам попадаются, они династийные?

Якщо взяти з історії, були такі, можна сказати, "летючі голландці", був період в державі нестабільності, тоді дійсно були такі "чорні" лісоруби. На сьогоднішній день немає. Але є так, що заїдуть, наріжуть і втечуть. Але все-таки, дякуючи, що у нас є налагоджена тісна співпраця з правоохоронними органами, як не в лісі, так за межами лісу, ці люди все-таки.

"На карандаше", что называется.

Да. Всі матеріали ми передаємо правоохоронним органам. Нехай вони своєю справою займаються. Ми свою справу виконуємо в лісі.

Леонид Иванович, лесник, грубо говоря, он патрулирует свой участков, который ему положено. И вдруг он нарывается на людей, которые занимаются незаконной вырубкой леса. Какие у него полномочия? Он словами уговаривает их или сразу звонит в милицию, или может на месте каким-то образом их задержать и составить протокол?

Держава і Лісовий кодекс нам делегували дуже ряд великих повноважень. Перше, можу сказати, що ми прирівняні до правоохоронних органів. Ми маємо статус правоохоронних органів. Так же само ми забезпечені державою і одягом форменним, і зброєю, що це немаловажно. І на сьогоднішній день, напередодні річниці свят, наші працівники Державної лісової охорони зі зброєю в руках охороняють.

Помогает иногда, да?

Наші працівники охороняють ліс.

Я имею в виду, помогает охранять в том числе, и люди по-другому реагируют?

"Охороняють. А якщо є такі випадки, що ці незаконні лісопорушники, лісоруби "чорні", як ви перед цим назвали, то сьогодні із засобів зв’язку є не тільки мобільні телефони, а є наші інші зв’язки. Все це інформується. Повідомляється, якщо, наприклад, їх декілька осіб, а він один, допомога вчасно. У нас всі люди фактично, можна так сказати, сплять з телефоном рядом.

Леонид Иванович, с агрессией людской ребята сталкиваются, когда патрулируют, если вдруг нарываются на этих "черных" лесорубов? Или народ уже знает прекрасно, что лесники вооружены и лучше не связываться, потому что, с учетом того, что, как вы говорите, ваша служба приравнена к правоохранительным органам? Есть агрессия людская?

Хотів би сказати, що не треба питати такого щастя – говорити з силою до працівника Державної лісової охорони. Не треба. Але випадки, на жаль, є. Є не тільки по охороні лісів, а даже і по охороні мисливського господарства. Є випадки і досить трагічні, що у нас, як ви знаєте з преси, людина під час виконання своїх посадових обов’язків загинула, - це директор Лубенського лісгоспу на Полтавщині. Під час охорони мисливських угідь людина загинула.

Его просто убили, грубо говоря?

Так. Браконьєри на своїй машині просто пішли на таран на Державну лісову охорону, і людина загинула. Такі випадки, на жаль, є. Але ця людина відома. Зараз вона понесе дійсно своє покарання. Не треба питатися із силою говорити з лісниками".

Вы предупредили – мы передадим.

Так, будь ласка.

Леонид Иванович, если навскидку, может быть, скажете, самые горячие точки по вашему хозяйству, где вы фиксируете наибольшее количество нарушения законов лесного хозяйства? Это, может быть, Карпаты, я не знаю, Полтава, что вы говорили. Где люди никак научиться не могут?

Все-таки найбільше у нас скоюється незаконних рубок – це західний регіон, Карпати. По-перше, це густозаселеність, багато людей без роботи. Іменно там найбільше скоюється. А Полтавська область – це досить тиха і спокійна область. Так же само взяти й інші області – Черкаську чи Чернігівську, чи даже Кіровоградську.

Здесь, вокруг Киева?

Чи даже Київську. Це досить-таки спокійні області.

Вежливые становятся. Уже все понимают. И лучше не связываться.

Не треба. А там все-таки, в Карпатському регіоні, є проблема.

Давайте вернемся к Новому году. Все-таки скоро Новый год. В этом году насколько были сложны случаи с незаконной рубкой ёлок для дальнейшей продажи, скажем милицейским языком, незаконной?

Ще напередодні новорічних свят Державним агентством був виданий наказ про забезпечення охорони лісових масивів хвойних від незаконного вирубування. Там певні розроблені заходи, що треба зробити. Це налагодити… Не налагодити, а просто продовжити тісну співпрацю з правоохоронними органами щодо участі також правоохоронних органів, представників екоінспекції і громадськості в роботі рейдових бригад наших. І на сьогоднішній день я маю таку інформацію. Станом на 21 грудня у нас працювало 1700 бригад рейдових.

Это по всей Украине?

По всій Україні 1700 рейдових бригад, загальною кількістю 6300 осіб. Правоохоронні органи, екоінспекція, наші люди, лісники, засоби масової інформації.

Рейд какой-то разовый, или вы начинаете с какой-то даты по какую-то дату? И сколько длится этот рейд? И сколько раз в день вы выходите на маршруты?

Це вже традиційно. Ми вже знаємо, що за три неділі перед Новим роком починається цей пік. І от за ці три неділі… даже за чотири неділі. Але із-за того, що сьогодні така тепла погода, і якщо зрубати ялинку, вона швидко сиплеться. Це аби була температура 10-15, то і за чотири неділі вже лісники постійно б патрулювали свої насадження. Але в більшості патрулювання у нас там, де хвойні молодняки. Це брати від трьох років десь до 15 років, по висоті 0,5 метра до двох метрів, ці хвойні молодняки – у нас сама найбільша увага до них.

Их в первую очередь?

Да. А щодо того, як це проводиться? А так, спонтанно. Зараз ми, наприклад, в конторі десь, як зараз з вами спокійно розмовляємо.

А потом сорвались и поехали?

А потім зібралися і виїхали. Такий режим. Немає такої чітко встановленої – з 8 годин ранку до 17 годин вечора ми повинні бути в лісі. Ми можемо в шість годин ранку, вже наші працівники працюють, так же само правоохоронні органи, так же само засоби масової інформації – вже в шість годин ранку вони можуть бути. І так же само закінчують в 10, 11, 12. Це по ситуації. Все прораховується. Є традиційно, що вже лісники знають, що треба бути рано-вранці, наприклад, по лінії метро електрички. Коли проходить по зупиночних платформах електричка, перша проходить в шість годин ранку – значить, з шести годин ранку ми повинні вже бути на своїх місцях.

На всякий случай.

Так само, коли остання електричка. Також стоять наші працівники, так же само і ловлять. Але в більшості іменно вранці. Такого немає. І дякуючи вжитим заходам, на сьогоднішній день уже майже складено біля 300 протоколів на правопорушників.

 Это за нынешний декабрь, да, получается? Ноябрь-декабрь.

За два тижні майже 300 протоколів уже на лісопорушників складено. Вдумайтесь. За ними сплачено 16 тисяч адмінштрафів. Крім того, збитки, які нанесені лісовому господарству, правопорушниками сплачено, майже 43 тисячі гривень штрафів сплачено. Робота є, робота проводиться".

На ваш взгляд, с вашим опытом, сколько времени вы работаете в лесном хозяйстве, почему народ никак не успокоится, почему их тянет контрабандой позаниматься и повырубывать? Это что, тяга к приключениям – поймают, не поймают? Или что?

Ви знаєте, що і це – спіймають або не спіймають. Є скрізь, завжди були і є любителі дармовщини. Якраз воно так і є. Людина, яка має певні статки, в більшості, якщо людина має певні статки, вона не піде в ліс. Вона купить ту ялинку за 80 чи за 100 гривень, чи за 150 вона може купити. А решта осіб, в яких немає статків, щоб купити, або, як говориться, жлобство, небажання заплатити – вони і йдуть. Але, знову кажу, нехай не питають щастя. Будуть спіймані і будуть наказані. У нас, так би мовити, ричагів вліянія на них є.

Они для себя рубят вот эти люди, или все-таки попадаются те, которые рубят, чтобы на продажу, "вчерную"?

Так же само хочу вам сказати, що в тих протоколах, які складаються нашими працівниками, там фігурує одна-дві, максимум три ялинки. На даний момент в цьому році одна, дві або три ялинки лише. Немає так, щоб 10-15. В минулі руки були і по 10-15. Лісокради, лісопорушники були.

Работали жестко?

Да.

Как работает эта программа с чипами? Она пошла все-таки в народ, она помогает как-то регистрировать это дело, или это потихонечку заглохло?

Я цього не говорив би все-таки. Це іменно для контролю.

То есть работает программа?

У нас в системі ця програма працює. Підприємства наші Держлісагентства всі ялинки відпускають іменно з цими чіпами, бирками. Це наші підприємства. Але є ще й інші лісокористувачі. Так же само є, наприклад, люди, фізичні особи, які в себе на паях вирощують чи на земельній ділянці вирощують також ялинки, які реалізують в населених пунктах. Вони можуть бути без документів, без чіпа. Але документ обов’язково повинен бути присутній в цієї людини, що він реалізовує в законному порядку власну вирощену продукцію.

А не вырубил ее незаконно.

А не вирубав незаконно. Це може бути довідка, наприклад, із сільської ради, що це мій власний продукт, вирощений на своїй земельній ділянці, і він має право. Але в деяких областях поставлено питання, що даже ці підприємці, фізичні особи купляють бірки. Вона дешеві, ця бірка. Краще купити цю бірочку, повісити і продати на законних підставах. І потім особа, яка з контролюючих органів, до вас не буде мати ніяких претензій. І до тієї людини, яка купить таку ялинку і буде нести десь у Києві чи… проблем не буде.

Когда пошла вот эта программа с чипами, с этими бирками, плюсы какие от этого пошли? Природе в первую очередь, государству. Ведь это же не просто так программу запустили, правда?

Це для контролю в першу чергу і для стимулу для цих же лісокрадів. Як я можу реалізувати цю ялинку, коли в мене немає чіпа? Будуть старатися її не купляти без чіпа.

Иными словами, если человек купите елочку без чипа, его тоже, в принципе, можно оштрафовать за то, что он купил контрабандный товар, правда?

Звичайно. Для чого мати якісь потім розмови з тим же представником правоохоронних органів чи Державної екологічної інспекції, з таким питанням, що до вас звернулися: де ви взяли таку ялинку? Купив. Докажіть. Де цей документ, що ви купили? Або чек покажіть, або ще щось. Не треба питати долі. Купіть законним шляхом реалізовану ялинку.

И Новый год сложится. Леонид Иванович, елка в этом году настоящая, не искусственная. Не жалко было рубить красавицу такую?

До цього хочу вам сказати, що всі державні лісогосподарські підприємства мають ялинкові плантації, на яких вирощують ці новорічні ялинки, спеціально створені лісові ділянки. Висівається насіння, і з часом, через три-п’ять-сім років уже ялинки без шкоди для природи… Так же само ялинка може бути – чи ялинки, чи нехай сосна – із рубок догляду за лісом. Напередодні в установленому порядку проводяться рубки як освітлення, як прочищення. І іменно з цих радів, де ялинки і сосни, вирубуються ті, які іменно заважають. Як морковку прориваємо ми, да, на городі, так же само проривається, вирубується ялинка, яка мішає рости одна одній. То єсть для кращої форми стовбура і для прискореного росту.

Вот эта вот елка на Софиевской площади, она же старая, большая, ее срубили, настоящую елку.

А це прийшов її вік просто. Як хліб. Хліб вирощується, зернові, так, рік нехай. Восени посіяли, літом зібрали. А ми так же само садимо молодий ліс, а потім через 80 років ми рубаємо. По-перше, і будівництво, і все інше.

Ей срок пришел умирать в любом случае?

В буль-якому випадку все-таки їй прийшов вже той термін.

А не проще было, чтобы она умерла там, где родилась, или это для леса все-таки хуже?

Вибачте, але все-таки наші державні підприємства сплачують податки в державу, і суми мільярдні. Ви розумієте чи ні? А зараз на сьогоднішній день державу залишити без прибутків - це ж нонсенс.

Я не про это. Я имею в виду, если елку не вырубить, а дать ей умереть на том месте, где она родилась и использовать искусственную.

А для чого тоді вирощувати ліс? Ми вирощуємо ліси.Є певний термін життя. Нехай би ця ялинка ще 20 років побула. Вона б відпала природним шляхом. І який зиск? У нас є парки, лісопарки, де дійсно можна ходити. Є території природного заповідного фонду, де можна ходити і любуватися. Але в основній мірі у нас всі ліси експлуатаційні - вирощуються для потреб народу.

Что касается промышленного леса – это тоже ваша епархия, я так понимаю? Ваше агентство за это отвечает? Или, в принципе, вы только за охрану природных ресурсов, за охрану леса? Я имею в виду бревна для строительства…

Також Держлісагентство цим займається.

Тоже ваше, да?

Вирощує ліс, що потім з часом, в установлений термін зрубати, реалізувати і отримати прибуток, і держава мала б також кошти.

В этой области тоже существуют какие-нибудь люди, которые не соблюдают закон и пытаются также "вчерную", извините за этот термин, вырубать уже взрослый лес для того, чтобы контрабандой куда-то его там сбывать и прочее-прочее?

На сьогоднішній день ці випадки… Не можу сказати, що є у нас такі випадки. Нема їх. Іменно заготовлюється ліс "вчорну" – немає таких випадків. Тому що на всі рубки, які проводяться в лісах, є контролюючі органи. В першу чергу це Державна екологічна інспекція, яка не дасть зрубати. Є певні вимоги щодо зрубати ліс. Це певні документи, які дають право на вирубку. Дуже багато контролюючих органів. Це правильно. Вони виконують свої обов’язки, а ми свої обов’язки виконуємо. Виростити ліс, і в певний час ці ліси підуть.

 Все будет хорошо, что называется.

Да. Але все-таки держава наша лісна і надалі вона буде з лісом. Гарантую.

Леонид Иванович, лесники в пешую патрулируют или техникой обеспечены, или это зависит от того, где у человека участок находится?

Державна лісова охорона, визначено Лісовим кодексом, забезпечується транспортом, спеціальним транспортом. Це, наприклад, той же взяти УАЗ, там ж сама "Нива" зі своїми розпізнавальними знаками.

Квадроциклы какие-нибудь, нет? Особенно в Прикарпатье, в Карпатах.

Ні-ні, цього немає. Квадроциклів немає.

Удобнее же.

На сьогоднішній день… Так, хотілося б. Але немає можливостей, щоб лісник роз’їжджав по своїх масивах на квадроциклах. А чим погано на конях?

Тоже вариант. Но их содержать дороже, чем квадроцикл, по большому счету, нет?

Наприклад, у сільській місцевості у лісників дуже багато коней.

Ну так еще нужно научиться на коне. На квадроцикле проще, чем верхом.

Не сказав би. Я сам колись у свій час також пробував на коні. Нічого, получилось непогано. Сподобалося.

Леонид Иванович, ваши отношения с государством насколько хорошо складываются? Вас не забывают, вас холят и лелеют или вас как-то по остаточному принципу по голове глядят? Или все-таки вы где-то на первом месте, потому что лес – это стратегическая вещь такая?

Я почну говорити з того, що у нас вакансій щодо роботи в лісовій галузі немає вільних. Всі заповнені. По-перше, це держава нам дає багато гарантій. Це при виході на пенсію люди отримують гарантовану пенсію, і заробітна плата, й інше, лікарняний. Людина забезпечена.

Социальный пакет полный?

Да. Виконують свої посадові обов’язки так, як треба. Якщо ти почнеш працювати після закінчення навчального закладу, нехай 20 років, до 60 років пропрацюєш. Працюй і все.

Сколько сейчас лесник получает зарплату? У него, грубо говоря, тысяча гектаров, которые он патрулирует, он следит за всей этой красотой, охраняет ее. Сколько у него зарплата средняя?

Область на область – не можна сказати.

Я понимаю.

Середня зарплата, якщо я не помиляюся, від 4 до 4,5 тисяч гривень є.

А молодые ребята идут к вам учиться, учатся кто-нибудь? Я имею в виду, смена готовится? Или, как всегда, на старом поколении все держится?

На сьогоднішній день Україна забезпечена інститутами та іншими… Україна забезпечена навчальними закладами, в яких готують працівників для лісової галузі. Інженерів, техніків лісового господарства у нас достатньо є. Іменно кадри вже підготовлені, які розуміються в справі.

Слава Богу. Потому что обычно получается так, что все, в общем, на плечах старого поколения держится. Люди, которые знают. А молодняк все ищет, чтобы полегче и попроще. Хорошо, если они идут в лесное хозяйство.

Сільська місцевість – там проблем в кадрах не може бути у нас. Там люди шукають роботу. І якщо, наприклад, той же самий лісник знає, що в населеному пункті ще пару молодих хлопців отримали дипломи – це для нього як стимул працювати ще краще. Що прийшли люди з дипломами – то треба берегти своє робоче місце. Це дійсно так.

Леонид Иванович, в конце интервью хотелось с учетом того, что Новый год, а вы как представитель, скажем так, новогодней отрасли все-таки, елки, сосны, - поздравьте людей с Новым годом. Тем более мы у всех, с кем берем интервью, сейчас пытаемся попросить поздравить с Новым годом. Будем все это потом выдавать. Если можно, в эту камеру поздравьте с Новым годом.

Лісівники України всьому народу України бажають лише одного – здоров’я і мирного неба над головою. Дякую.

Спасибо.

По информации Сайта MIGnews.com.ua. www.mignews.com.ua

 


Группы в социальных сетях: Группа Донбасс информационный в ВКонтакте   Группа Донбасс информационный в Facebook   Донбасс информационный в Одноклассниках   Донбасс информационный в Твиттере   Донбасс информационный в Instagram   Донбасс информационный в Telegram

Архив Новостей

2022 сентябрь
2022 август
2022 июль
2022 июнь
2022 май
2022 апрель
2022 март
2022 февраль
2022 январь
2021 декабрь
2021 ноябрь
2021 октябрь
2021 сентябрь
2021 август
2021 июль
2021 июнь
2021 май
2021 апрель
2021 март
2021 февраль
2021 январь
2020 декабрь
2020 ноябрь
2020 октябрь
2020 сентябрь
2020 август
2020 июль
2020 июнь
2020 май
2020 апрель
2020 март
2020 февраль
2020 январь
2019 декабрь
2019 ноябрь
2019 октябрь
2019 сентябрь
2019 август
2019 июль
2019 июнь
2019 май
2019 апрель
2019 март
2019 февраль
2019 январь
2018 декабрь
2018 ноябрь
2018 октябрь
2018 сентябрь
2018 август
2018 июль
2018 июнь
2018 май
2018 апрель
2018 март
2018 февраль
2018 январь
2017 декабрь
2017 ноябрь
2017 октябрь
2017 сентябрь
2017 август
2017 июль
2017 июнь
2017 май
2017 апрель
2017 март
2017 февраль
2017 январь
2016 декабрь
2016 ноябрь
2016 октябрь
2016 сентябрь
2016 август
2016 июль
2016 июнь
2016 май
2016 апрель
2016 март
2016 февраль
2016 январь
2015 декабрь
2015 ноябрь
2015 октябрь
2015 сентябрь
2015 август
2015 июль
2015 июнь
2015 май
2015 апрель
2015 март
2015 февраль
2015 январь
2014 декабрь
2014 ноябрь
2014 октябрь
2014 сентябрь
2014 август
2014 июль
2014 июнь
2014 май
2014 апрель
2014 март
2014 февраль
2014 январь
2013 декабрь
2013 ноябрь
2013 октябрь
2013 сентябрь
2013 август
2013 июль
2013 июнь
2013 май
2013 апрель
2013 март
2013 февраль
2013 январь
2012 декабрь
2012 ноябрь
2012 октябрь
2012 сентябрь
2012 август
2012 июль
2012 июнь
2012 май
2012 апрель
2012 март
2012 февраль
2012 январь
2011 декабрь
2011 ноябрь
2011 октябрь
2011 сентябрь
2011 август
Copyright © 2011 - 2022 | donbass-info.com | При копировании информации с сайта активная ссылка обязательна!